Aktuality

ZO ČSV Odry pořádá zájezd na XV. VČELAŘSKOU POUŤ na Svatém Hostýně

 27. 04. 2017

Kdy: neděle 21. 5. 2017

Odjezdy: Luboměř (OÚ, 8.00 hod), Spálov (OÚ, 8.10 hod),Jakubčovice (zvonička, 8.20 hod), Loučky (u mostu, 8.30),Odry (náměstí, 8.40 hod)Pozn.: časy jsou orientační

Program: Po příjezdu na Hostýn je rozchod. Program je zcela dobrovolný. V rámci pouti bude probíhat: posvěcení spolkových praporů, krojovaný průvod včelařů, mše svatá, přednášky o chovu včel, prodej včelařských potřeb a včelích produktů, dechovka Lidečanka. Dále můžete navštívit: rozhlednu, muzeum, keltské valy, Jurkovičovu křížovou cestu. Odjezd v odpoledních hodinách.

Cena: 100 Kč (platí se předem při přihlášení, hotově nebo platbou na účet)

Přihlásit se můžete osobně u pana Josefa Švarce (ul. Potoční 123, Odry) nebo na tel.: 732 843 074  Přihlásit na zájezd se mohou i rodinní příslušníci.

 

výsledky vyšetření zimní měli 2016/17 v sekci dokumenty

 22. 02. 2017

Pod zabezpečeným přístupem jsou k dispozici výsledky vyšetření zimní měli na varoázu. Sekce dokumenty, soubory "výsledky z laboratoře 1,2"

Výroční členská schůze 2017

 19. 02. 2017

Výroční členská schůze ZO Jeseník nad Odrou se uskuteční dne 26.3.2017 ve 14.00 hod.  v sále místního OU Vražné (u Hřiště).

mapa prodejců medu ze dvora

 25. 11. 2016

Do konce tohoto roku se plánuje inovace webu ČSV. Součástí by měla být i mapa prodejců medu ze dvora pro ty členy, kteří budou mít zájem v této mapě být uvedeni. Tato mapa by měla být především službou pro veřejnost, která hledá svého nejbližšího včelaře. Mnoho těchto spotřebitelů navštěvuje web ČSV a očekávají, že právě ČSV tyto informace poskytuje. Proto na stránce formuláře "Podklady pro statistický výkaz o včelařství v ČR" najdete kolonku pro vyjádření souhlasu nebo nesouhlasu s uveřejněním údajů pro tyto účely. Jedná se o údaje,které jsou uvedeny v CIS - jméno, příjmení, adresa. Do budoucna se pak počítá s tím, že by domapy mohl včelař přidávat i další údaje (např. jaký med prodává a za kolik).

situace s voskem

 20. 11. 2016

Vážení přátelé,
obracím se na Vás s informacemi z Včelího obchůdku v Chlebovicích.
Jak jistě víte, vážný stav s voskem nás donutil zastavit prodej mezistěn pro ty, kteří vosk nemají. Takováto situace je již v mnoha prodejnách od minulého roku.
Proč je tento stav? Začala spoustu nových lidí včelařit, spoustu vosku shořelo ve svíčkách, včelaři, kteří dělají oddělky mají také velkou spotřebu mezistěn, spálení vosku díky moru  a v konečné fázi ztráta vosku díky zavíječi a vyhozením. Je čas hospodařit s voskem, umět ho získávat atd. Včelí obchůdek chce zabezpečit mezistěny pro všechny včelaře, kteří z jakéhokoliv důvodu nemají vosk. Pro ty, kteří naopak taví vosk, bude vždy Včelí obchůdek nabízet nejvyšší výkupní cenu v ČR.
Včelí obchůdek přichází s nabídkami, s kterými, prosím, seznamte členy na svých schůzích. Akce platí do 17. prosince2016:
1. Výkup vytaveného vosku - 230 Kč
2. Výměna suchých  vyřezaných souší za mezistěny - tj. 1 ks souše  míry 39x24  bude směněno za 1 ks mezistěny míry 39x24 - 45 Kč/1 kg.
3. Výměna vosku za mezistěny - zůstává 39 Kč/1 kg.
4. Přichystány slevové akce.
Informace:
www.vceliobchudek.cz

Vzhledem k celé situaci s voskem nabízím přednášku o vosku, zpracování, získávání atd.
Těmito kroky chceme zapezpečit zlepšení stavu vosku v naší oblasti, větší hospodárnost s voskem, vyšší výkupní ceny vosku pro české včelaře atd.

Jakékoliv dotazy ráda zodpovím na tel. č. 603542619.

Předem děkuji za další rozšiřování této nabídky, za jakékoliv náměty vedoucí k zlepšení stávající situace a za informování vašich členů.
Přeji Vám hezké dny.
S pozdravem
Marie Knödlová
www.vceliobchudek.cz

přírodní léčení varroázy včel pomocí blahodárného odparu hoření silic cedrového dřeva.

 07. 03. 2016

Novopax je zakuřovací prostředek vyrobený na čistě přírodní bázi, bez použití jakýchkoliv chemických produktů. Je určený k desinfekci včelích úlů a k omezení včelích chorob a parazitů, zejména pak zastavuje rozmnožování roztočů Varroa dectructor, který napadá včely medonosné. Jedná se granulát, který se přidává do včelařského dýmáku. Velikost balení je 50 gramů. Prostředek je schválen pro používání HVS ČR pod číslem VTP/008/10-c.

Návod k použití:

Vyrobí se směs prostředku a troudu v poměru 1:3 a vloží se do včelařského dýmáku. Směs se zapálí a rozdmýchá obvyklým způsobem. Úl se zakouří česnem tak, aby dým zaplnil celý úlový prostor. Množství dýmu musí odpovídat velikosti úlu, tj. typu, počtu nástavků atd. Úl se po zakouření ihned částečně uzavře tak, aby některé otvory v úlu zůstaly otevřené, aby nemohlo dojít k přehřátí včelstva. Doba uzavření úlu musí být minimálně 5 hodin (nejlépe přes noc). Uvedený proces je nutné opakovat 1x za 5 týdnů, neboť vliv Novopaxu vyprchá a roztoč se začne opět rozmnožovat. Na konci včelařské sezony (září – listopad) je vhodné aplikaci opakovat častěji, např. 1x za 3 týdny. Směs lze používat  i při běžné práci se včelstvy.

Novopax zamezuje i rozmnožování  roztočů přinesených do úlu včelami až po zakouření.

Při aplikaci Novopaxu kontrolujte stav včelstva a dbejte zvýšené opatrnosti proti vzniku požáru.

Doba účinku Novopaxu je minimálně 60 měsíců od data výroby. 

Navržený harmonogram periodického zakuřování:

13.4.            22.6.            31.8.

18.5.            27.7.            5.10 (nebo dříve – působí do 9.11.)

Prodává se v 50 g balení a cena ne webech se pohybuje 38-49 Kč/50 g

Pokud by někdo projevil zájem o peletky z cedrového dřeva pro tento účel ať se mi ozve. Něco málo jsme vyrobili.

Ing. Petr L u š o v s k ý - jednatel společnosti Mobil: +420 775 886 801

http://www.orfideus.cz/vcelareni/vcelareni.php

dotace na úly pro včelaře MS kraje

 07. 03. 2016

odkaz níže:

http://www.vcelarstvi.cz/krajske-dotace.html

podklady z výroční členské schůze 2016 v sekci "dokumenty"

 07. 03. 2016

Výroba mezistěn s vlastního vosku

 07. 03. 2016

Okresní organizace ČSV Nový Jičín nabízí výrobu mezistěn z vlastního vosku dodaného včelařem. Míra mezistěn dle včelařova zadání. Cena 56 Kč . Běžný prodej mezistěn je z důvodu nedostatku vosku zrušen. Pokud by někdo chtěl vosk pouze prodat domluvíme se. Tel. číslo 604860219 př. Segeťa : segetuvmed@seznam.cz

O nástavkovém včelařství a 150. výročí vynálezu Medometu hovoří doc. Karel Sládek - teolog a včelař

 26. 09. 2015

odkaz na internetové vysílání rádia Proglas - rozhovor u příležitosti 150ti letého výročí od vynáletu medometu.

http://www.proglas.cz/detail-poradu/2015-09-18-09-30.html

projekt "med jak má být"

 26. 06. 2015

Celoroční akce pro všechny včelaře. Je to další možnost, jak propagovat dobrý med. Kdykoli v průběhu roku můžete zaslat vzorek medu (stačí 1/2 kg). Etiketu posílat nemusíte. Váš med bude podroben fyzikálně chemickému rozboru. Dostanete protokol s výsledky a pokud bude Váš med splňovat příslušná kritéria, dostanete také diplom Oprávnění k užívání ochranné známky “Med jak má být”. více na www.beedol.cz